Zuzana Miková


Zuzana Miková se na narodila v Novém Městě na Moravě. Pochází z hudební rodiny. Od první třídy navštěvovala hru na klavír v místní Základní umělecké škole. Později, díky kvalitní průpravě profesorky Lídy Nopové byla přijata na Pražskou konzervatoř – obor populární zpěv. Již během studií se začala věnovat vlastní tvorbě a působila v mnoha hudebních tělesech.

V soutěži Mladá píseň Jihlava si vyzpívala v roce 2000 zvláštní cenu Karla Vágnera a získala tím nabídku natočit vlastní singl. V roce 2001 pak následovala úspěšná účast v televizním pořadu Rozjezdy pro hvězdy pro TV Nova, kde získala 1. místo.

V roce 2002 se zúčastnila autorské soutěže Děčínská nota, ve které se skupinou Exit získala 2. místo. Během následujícího roku 2003 se stala finalistkou v interpretační soutěži Zlíntalent. Rok poté získala Zuzana Miková 3. místo v interpretační soutěži Czechtalent.

V období let 2004 až 2009 působila v projektu Rock The Opera německého dirigenta Friedemanna Riehleho, s nímž vystupovala v řadě zemí, například v Dánsku, Německu, Lucembursku, Švýcarsku, na Islandu a v Turecku.

Rok strávila také v Anglii, kde se věnovala zdokonalování angličtiny a zpěvu v místních klubových kapelách. Po návratu se stala frontmanem vlastní skupiny ZU¬ZA, se kterou odehrála řadu koncertů.

V roce 2010 Zuzanu oslovil jazzový hudebník Antonín Gondolán, se kterým pravidelně vystupovala s jeho Bandem v přažském jazzovém klubu Reduta. Stala se také zpěvačkou a klávesistkou dívčí rockové skupiny, se kterou odehrála řadu koncertů v Česku, Německu, Rakousku a na Slovensku. Se skupinou ZU-ZA vystupovala i po boku bývalého člena skupiny Hot Chocolate Jima Fergusona.

Na jaře roku 2011 vyšlo album „Česko-slovenská pocta 2011 – Jiří Schelinger“, pro které nazpívala song Léto s tebou. V listopadu Zuzana představila v pražském klubu Hard Rock Café své debutové album Tisíce tváří.

Frontman legendární skupiny Smokie Chris Norman si Zuzanu Mikovou vybral, aby ho v roce 2012 doprovázela při jeho turné „The Hits Tour 2012“ po České republice. Doprovázela ji kapela The Apples. S hercem Martinem Dejdarem a skupinami Elán, No name, Maxim Turbulenc, interprety Ego, Alexandra Stan a dalšími, reprezentovala Českou republiku na monumentálním koncertě Intergrácia 2012 v Košicích.

Během let 2015 až 2017 spolupracovala s německými producenty Thomasem Westerhausenem a Berniem Briantem, nahrála své druhé zahraniční album ve studiu v Bonnu s názvem „Reaction“. Hostovala také v singlu české skupiny Hektor – Je To V Nás.

V roce 2018 byla jako host opět přizvána do projektu Rock The opera německého dirigenta Friedemanna Riehleho. Ve stejném roce vystoupila s tímto projektem v řeckých Athénách pod Akropoli s Athénskou filharmonií v amfiteátru Odeon of Herodes Atticus, kde koncertovaly světové hvězdy jako například Sting, Foo Fighters a další. V následujícím roce 2019 se podílela s kapelou Joybox na pořadu tanečníka a choreografa Jana Ondera s názvem „Na plese s Honzou Onderem“, který odvysílala Česká televize – Déčko.